Skip to content

116 Mt Tabor WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1924

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 24, 2008

Property Information

Block153
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningHD1F
Sq Footage1,408
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,800
49%
Improvement Value:$432,800
51%
Total Assessment$856,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,851+28.3%
2024$10,018-3.4%
2023$10,368+7.9%
2022$9,608-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 8729, Page 8600

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 8587, Page 4560Recorded8/22/2006

Property Built

Built

Year Built: 1924