Skip to content

118 Mt Tabor WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1963

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 11, 2005

Property Information

Block153
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,800
66%
Improvement Value:$220,000
34%
Total Assessment$643,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,055+17.1%
2024$9,438-2.9%
2023$9,722+5.6%
2022$9,207-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 8487, Page 6526NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/20/2005

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 8424, Page 3626

Property Built

Built

Year Built: 1963