Skip to content

144 Mt Hermon WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2023

Property Information

Block157
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,346
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
47%
Improvement Value:$426,200
53%
Total Assessment$801,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,982+8.3%
2024$11,982+14.2%
2023$10,495+5.9%
2022$9,908-2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft1,346DeedBook 9572, Page 7017Recorded1/19/2022

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 8992, Page 5323

Property Built

Built

Year Built: 1895