Skip to content

147 Main AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1960
Apartment

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 20, 2000

Property Information

Block157
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
DescriptionGATE APTS
Dwellings0
ZoningHD1F
Sq Footage4,668
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,700
46%
Improvement Value:$521,100
54%
Total Assessment$964,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,876-2.2%
2024$15,217-7.0%
2023$16,356+2.6%
2022$15,946-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5943, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1960