Skip to content

1005 Fordham RoadNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Jan 30, 1998

Property Information

Block1601
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2-2AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,500
42%
Improvement Value:$364,200
58%
Total Assessment$630,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,208+22.6%
2024$8,327+22.1%
2023$6,819+3.1%
2022$6,615+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5688, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1960