Skip to content

5 Columbia RdNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 31, 1995

Property Information

Block3704
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,368
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,500
38%
Improvement Value:$402,000
62%
Total Assessment$645,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,786+10.9%
2024$9,725+27.4%
2023$7,636+3.1%
2022$7,407+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5434, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1960