Skip to content

707 Oxford WayNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1601
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,000
59%
Improvement Value:$225,400
41%
Total Assessment$554,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,435+3.0%
2024$8,192+27.7%
2023$6,415+2.7%
2022$6,248+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960