Skip to content

108 Harrow CourtNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$510,750
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block1606
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-S-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,039
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,300
43%
Improvement Value:$316,100
57%
Total Assessment$551,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,270+5.9%
2024$7,813+19.7%
2023$6,527+3.1%
2022$6,329+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,750

From:

To:

Sq Ft2,039DeedBook 9599, Page 7644Recorded6/10/2022

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,039DeedBook 9178, Page 9414Recorded8/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960