Skip to content

113 Fenchurch WayNeptune, NJ 07753

Built 2010

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block1606
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-C-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,094
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,500
41%
Improvement Value:$381,600
59%
Total Assessment$648,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,777+9.9%
2024$9,807+19.4%
2023$8,211+1.9%
2022$8,055+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,094DeedBook 9681, Page 5350Recorded3/20/2024

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8874, Page 5378

Property Built

Built

Year Built: 2010