Skip to content

90 Mt Hermon WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Aug 20, 2024

Property Information

Block162
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description3S-AL-MULTI-4U
Dwellings4
ZoningHD1F
Sq Footage3,192
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
42%
Improvement Value:$584,400
58%
Total Assessment$1,016,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,306-5.3%
2024$17,217+26.9%
2023$13,567+4.5%
2022$12,981+6.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft3,192DeedBook 9702, Page 126Recorded8/28/2024

Property Sale

Sale
$618,000
DeedBook 8498, Page 9157

Property Sale

Sale
$79,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 5495, Page 221Recorded4/23/1996

Property Built

Built

Year Built: 1904