Skip to content

89 Main AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1915

Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block162
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description3S-AL-C-7U
Dwellings0
ZoningHD1F
Sq Footage4,528
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
40%
Improvement Value:$650,900
60%
Total Assessment$1,082,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,634+10.8%
2024$15,918-11.0%
2023$17,893-0.2%
2022$17,921+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$989,000

From:

To:

DeedBook 9618, Page 6881Recorded10/6/2022

Property Sale

Sale
$752,500

From:

To:

DeedBook 9146, Page 1249Recorded12/28/2015

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6001, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1915