Skip to content

81 Main AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1905

Last Sale Date
Mar 8, 2017

Property Information

Block162
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SF 11/6/1.5
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,072
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
34%
Improvement Value:$833,500
66%
Total Assessment$1,265,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,480+22.9%
2024$15,849+14.2%
2023$13,872+4.3%
2022$13,302-5.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$181,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 8846, Page 1905Recorded8/23/2010

Property Sale

Sale
$168,300

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 8330, Page 5424Recorded2/19/2004

Property Sale

Sale
$55,189
DeedBook 5775, Page 250

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5182, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1905