Skip to content

74 Mt Hermon WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block163
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2.5SFM
Dwellings2
ZoningHD1F
Sq Footage2,308
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$625,500
67%
Improvement Value:$310,900
33%
Total Assessment$936,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,188-4.8%
2024$13,848+16.3%
2023$11,910+4.2%
2022$11,434+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$560,000
DeedBook 8770, Page 9424

Property Built

Built

Year Built: 1900