Skip to content

68 Mt Hermon WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1910

Last Sale Price
$413,000
Last Sale Date
Jul 17, 2009

Property Information

Block163
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,244
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,100
60%
Improvement Value:$343,900
40%
Total Assessment$862,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,672-0.7%
2024$11,753+12.3%
2023$10,470+4.3%
2022$10,037+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$413,000
DeedBook 8796, Page 9586

Property Built

Built

Year Built: 1910