Skip to content

64 Mt Hermon WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1905

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Sep 26, 2014

Property Information

Block163
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2SFS 12/4/3
Dwellings3
ZoningHD1F
Sq Footage2,667
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$531,200
49%
Improvement Value:$552,800
51%
Total Assessment$1,084,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,055+8.5%
2024$14,793+22.6%
2023$12,063+4.4%
2022$11,553+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 9083, Page 6476

Property Built

Built

Year Built: 1905