Skip to content

11 Main AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1889

Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block166
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description3SFV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,055
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$897,800
75%
Improvement Value:$299,400
25%
Total Assessment$1,197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,270+12.0%
2024$18,105+5.0%
2023$17,237+1.2%
2022$17,026+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1889