Skip to content

31 BroadwayOcean Grove, NJ 07756

Built 1884

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 29, 2018

Property Information

Block246
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class20
Description3S-F-L-1U
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage2,920
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$678,500
55%
Improvement Value:$544,900
45%
Total Assessment$1,223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,625+16.2%
2024$18,618+19.5%
2023$15,578+0.8%
2022$15,456-2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,920DeedBook 9291, Page 9079Recorded6/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1884