Skip to content

218 Cotter AveNeptune, NJ 07753

Built 1953

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Jun 29, 2015

Property Information

Block1702
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class18
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,447
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,300
62%
Improvement Value:$177,600
38%
Total Assessment$461,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,964+12.6%
2024$7,074+5.6%
2023$6,698+3.9%
2022$6,445+13.6%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft1,447DeedBook 9120, Page 8711Recorded7/7/2015

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8560, Page 7859

Property Built

Built

Year Built: 1953