Skip to content

210 Cotter AveNeptune, NJ 07753

Built 1952

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 17, 2016

Property Information

Block1702
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description1SFV2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,100
45%
Improvement Value:$336,400
55%
Total Assessment$611,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,077+13.8%
2024$7,979+13.4%
2023$7,034+4.2%
2022$6,750+13.3%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 9176, Page 1493Recorded7/19/2016

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 8985, Page 3974

Property Built

Built

Year Built: 1952