Skip to content

213 Maple AveNeptune, NJ 07753

Built 1952

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 27, 2013

Property Information

Block1702
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 6/3/1
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,379
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,100
59%
Improvement Value:$189,800
41%
Total Assessment$462,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,396+8.8%
2024$6,798+5.8%
2023$6,428+4.1%
2022$6,172+14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 9035, Page 1322

Property Built

Built

Year Built: 1952