Skip to content

200 Poplar PlNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block1703
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,500
55%
Improvement Value:$264,600
45%
Total Assessment$588,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,727+17.2%
2024$8,299+16.2%
2023$7,144+3.4%
2022$6,909+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 9301, Page 5182Recorded7/19/2018

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 8814, Page 4778

Property Built

Built

Year Built: 1958