Skip to content

2505 Highway 33Neptune, NJ 07753

Built 1943

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block1706
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,900
46%
Improvement Value:$269,900
54%
Total Assessment$495,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,382+17.8%
2024$6,267+2.4%
2023$6,117+16.1%
2022$5,267+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 9463, Page 1960Recorded12/8/2020

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 8037, Page 7675

Property Built

Built

Year Built: 1943