Skip to content

215 Wayside RdNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 6, 2004

Property Information

Block1706
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning7
Sq Footage1,224
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,500
56%
Improvement Value:$198,400
44%
Total Assessment$450,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,705+15.4%
2024$5,808+15.8%
2023$5,014+7.4%
2022$4,668+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8400, Page 3308

Property Built

Built

Year Built: 1956