Skip to content

459 Lexington AveNeptune, NJ 07753

Built 1997

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Mar 18, 2021

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC459
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
Description2SALG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
61%
Improvement Value:$154,100
39%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,985+2.3%
2024$5,853+10.3%
2023$5,308+8.8%
2022$4,878+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$291,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 9500, Page 6296Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$116,275
DeedBook 5639, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1997