Skip to content

705 Green Grove PlNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 30, 2007

Property Information

Block2510
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage988
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,800
61%
Improvement Value:$183,500
39%
Total Assessment$470,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,000+14.1%
2024$6,135+49.7%
2023$4,099-14.6%
2022$4,799+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 8660, Page 6117

Property Built

Built

Year Built: 1958