Skip to content

301 Hollywood AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Jun 29, 2007

Property Information

Block1804
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
55%
Improvement Value:$187,000
45%
Total Assessment$416,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,150+5.5%
2024$5,832+48.8%
2023$3,920-1.8%
2022$3,990+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 8665, Page 7601Recorded7/17/2007

Property Sale

Sale
$249,900

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 8559, Page 6859Recorded5/1/2006

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 53331, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1960