Skip to content

203 Allenhurst AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 20, 2023

Property Information

Block1812
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SFG 6/3/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,189
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
53%
Improvement Value:$200,200
47%
Total Assessment$430,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,374+5.4%
2024$6,045+47.4%
2023$4,101-1.5%
2022$4,162+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,189DeedBook 9665, Page 9092Recorded11/1/2023

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,189DeedBook 8723, Page 4204Recorded5/22/2008

Property Sale

Sale
$72,100

From:

To:

Sq Ft1,189DeedBook 5708, Page 607Recorded4/23/1998

Property Built

Built

Year Built: 1960