Skip to content

104 Hollywood AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Mar 10, 2008

Property Information

Block1818
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF 6/3/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,132
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,300
63%
Improvement Value:$130,500
37%
Total Assessment$348,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,521-2.7%
2024$5,673+47.8%
2023$3,839-1.5%
2022$3,899+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft1,132DeedBook 8714, Page 2847Recorded4/4/2008

Property Sale

Sale
$116,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 8049, Page 1468Recorded9/7/2001

Property Sale

Sale
$106,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 5860, Page 625NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/14/1999

Property Built

Built

Year Built: 1960