Skip to content

102 Hollywood AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2022

Property Information

Block1818
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,800
58%
Improvement Value:$178,500
42%
Total Assessment$426,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,680+8.1%
2024$6,182+26.1%
2023$4,902-0.5%
2022$4,929+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 9527, Page 6000Recorded7/14/2021

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 8502, Page 697Recorded10/11/2005

Property Built

Built

Year Built: 1960