Skip to content

112 Louisville AveNeptune, NJ 07753

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
Jul 3, 2025

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC112
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,266
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,800
58%
Improvement Value:$173,600
42%
Total Assessment$413,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,319+6.5%
2024$5,931+10.3%
2023$5,375+8.8%
2022$4,941+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$451,000
Sq Ft1,266DeedBook 9746, Page 5901Recorded7/11/2025

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8108, Page 4939

Property Built

Built

Year Built: 1989