Skip to content

221 Frankfort AveNeptune, NJ 07753

Built 2002

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Oct 17, 2023

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC221
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
DescriptionEASTWIND
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,526
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
55%
Improvement Value:$198,200
45%
Total Assessment$438,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,743+1.1%
2024$6,668+9.8%
2023$6,075+6.5%
2022$5,704+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft1,526DeedBook 9664, Page 8210Recorded10/24/2023

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 8323, Page 5270

Property Built

Built

Year Built: 2002