Skip to content

412 Lexington AveNeptune, NJ 07753

Built 1998

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Aug 5, 1999

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC412
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
Description2SALG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
63%
Improvement Value:$139,400
37%
Total Assessment$379,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,929+0.7%
2024$5,889+10.3%
2023$5,340+8.8%
2022$4,907+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5867, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1998