Skip to content

443 Lexington AveNeptune, NJ 07753

Built 1998

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Apr 4, 2025

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC443
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
Description2SALG 5/2/2
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,506
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
59%
Improvement Value:$166,600
41%
Total Assessment$406,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,433+0.6%
2024$6,397+10.8%
2023$5,775+8.5%
2022$5,320+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,506DeedBook 9733, Page 567NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 1998