Skip to content

2710 W Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Apr 24, 2003

Property Information

Block1903
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,441
Acreage1.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,300
54%
Improvement Value:$225,900
46%
Total Assessment$494,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,836+19.4%
2024$5,723+15.0%
2023$4,976+13.3%
2022$4,393+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 8228, Page 5536

Property Built

Built

Year Built: 1930