Skip to content

114 Anelve AveNeptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jun 30, 2014

Property Information

Block702
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,402
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
44%
Improvement Value:$211,600
56%
Total Assessment$380,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,607+11.7%
2024$5,021+53.5%
2023$3,271+13.0%
2022$2,895+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 9073, Page 1018

Property Built

Built

Year Built: 1940