Skip to content

143 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1957

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Mar 22, 2013

Property Information

Block202
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF 6/2/1
Dwellings1
ZoningHDIF
Sq Footage1,560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
57%
Improvement Value:$282,700
43%
Total Assessment$657,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,909+17.7%
2024$9,267+5.1%
2023$8,815+6.7%
2022$8,261+11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000
DeedBook 9004, Page 9661

Property Sale

Sale
$97,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 8971, Page 4571NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/18/2012

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5026, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1957