Skip to content

137 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block203
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
40%
Improvement Value:$591,400
60%
Total Assessment$978,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,517+9.0%
2024$16,069+24.6%
2023$12,894+3.1%
2022$12,512+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft2,140DeedBook 9600, Page 4140Recorded6/15/2022

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,140DeedBook 9346, Page 7224NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/7/2019

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 9034, Page 7711

Property Built

Built

Year Built: 1904