Skip to content

131 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2015

Property Information

Block203
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
63%
Improvement Value:$224,400
37%
Total Assessment$611,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,645+15.4%
2024$10,954+23.7%
2023$8,854+2.1%
2022$8,669+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5532, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1940