Skip to content

109 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 15, 2002

Property Information

Block205
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,531
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,900
53%
Improvement Value:$385,300
47%
Total Assessment$822,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,183+7.9%
2024$13,147+15.1%
2023$11,424+4.1%
2022$10,973+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8161, Page 7608

Property Built

Built

Year Built: 1890