Skip to content

106 Main AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1920

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 3, 2013

Property Information

Block205
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description1.5SFAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,600
56%
Improvement Value:$333,800
44%
Total Assessment$753,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,137+5.0%
2024$12,508+13.8%
2023$10,989+4.1%
2022$10,552+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 9029, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1920