Skip to content

42 Main AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1941

Last Sale Date
Jan 27, 2023

Property Information

Block209
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
DescriptionBEACH DAY LAUND
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$631,600
79%
Improvement Value:$172,500
21%
Total Assessment$804,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,102+8.2%
2024$12,106+122.8%
2023$5,433-0.4%
2022$5,454-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 9633, Page 5075

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5080, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1941