Skip to content

48 Main AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 1998

Property Information

Block209
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description2S-AL-A-3U
Dwellings0
ZoningHD1F
Sq Footage1,248
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$542,600
52%
Improvement Value:$504,400
48%
Total Assessment$1,047,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,178+7.9%
2024$14,989+56.9%
2023$9,554-0.4%
2022$9,591-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5399, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1920