Skip to content

33 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1966

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
May 22, 2017

Property Information

Block210
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class19
Description1.5S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$712,900
55%
Improvement Value:$583,700
45%
Total Assessment$1,296,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,054+19.7%
2024$20,101-3.0%
2023$20,733+2.3%
2022$20,266+11.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$885,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 9229, Page 1922Recorded6/1/2017

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 8582, Page 4818

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft995DeedBook 5424, Page 705Recorded7/14/1995

Property Built

Built

Year Built: 1966