Skip to content

6 Embury Ave 1/2Ocean Grove, NJ 07756

Built 1963

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Feb 14, 2020

Property Information

Block229
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description1S-AL-S-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$924,300
69%
Improvement Value:$412,000
31%
Total Assessment$1,336,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,338+16.3%
2024$15,766-6.4%
2023$16,838+4.9%
2022$16,048+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 9399, Page 2444Recorded2/25/2020

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft873DeedBook 8145, Page 1256Recorded9/17/2002

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft873DeedBook 5914, Page 939Recorded3/7/2000

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5783, Page 978

Property Sale

Sale
$109,900

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 5429, Page 80Recorded7/31/1995

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5006, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1963