Skip to content

65 Whitefield Ave Unit224Ocean Grove, NJ 07756

Built 1986

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 24, 2019

Property Information

Block219
Lot11
QualifierC324
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage795
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
61%
Improvement Value:$154,800
39%
Total Assessment$396,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,255+11.4%
2024$5,613+7.0%
2023$5,244+7.4%
2022$4,885-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft795DeedBook 9346, Page 1912Recorded5/2/2019

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 9126, Page 6545Recorded8/13/2015

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 8155, Page 8506

Property Built

Built

Year Built: 1986