Skip to content

76 Whitefield Ave Unit325Ocean Grove, NJ 07756

Built 1986

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block220
Lot9
QualifierC325
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage795
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
63%
Improvement Value:$142,100
37%
Total Assessment$384,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,037+7.6%
2024$5,613+7.0%
2023$5,244+7.4%
2022$4,885-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft795DeedBook 9300, Page 618Recorded7/12/2018

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

DeedBook 9115, Page 7408Recorded6/3/2015

Property Built

Built

Year Built: 1986