Skip to content

76 Whitefield Ave Unit313Ocean Grove, NJ 07756

Built 1986

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block220
Lot9
QualifierC213
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage795
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
61%
Improvement Value:$154,800
39%
Total Assessment$396,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,255+11.4%
2024$5,613+12.6%
2023$4,985+2.0%
2022$4,885-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft795DeedBook 9470, Page 6133Recorded1/6/2021

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5502, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1986