Skip to content

75 Whitefield Ave Unit405Ocean Grove, NJ 07756

Built 1987

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Sep 18, 2009

Property Information

Block219
Lot12
QualifierC105
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5.01

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage795
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
63%
Improvement Value:$142,100
37%
Total Assessment$384,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,037+7.6%
2024$5,613+7.0%
2023$5,244+5.3%
2022$4,981+0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$214,000
DeedBook 8797, Page 7949

Property Built

Built

Year Built: 1987