Skip to content

75 Whitefield Ave Unit425Ocean Grove, NJ 07756

Built 1986

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Oct 4, 2016

Property Information

Block219
Lot12
QualifierC325
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5.01

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage795
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
63%
Improvement Value:$142,100
37%
Total Assessment$384,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,037+7.6%
2024$5,613+7.0%
2023$5,244+5.3%
2022$4,981+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

Sq Ft795DeedBook 9192, Page 1754Recorded10/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 1986