Skip to content

746 Wayside RdNeptune, NJ 07753

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2023

Property Information

Block2201
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.3

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningIL
Sq Footage2,540
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,500
46%
Improvement Value:$325,700
54%
Total Assessment$603,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,793+16.4%
2024$8,416+29.4%
2023$6,506-5.8%
2022$6,909+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 8050, Page 1229

Property Built

Built

Year Built: 1996